– Panem Arturem Majchrzak, właścicielem LekkaObudowa
Skąd i kiedy narodził się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?
Firmę zajmującą się wykonaniem obudowy hal z wykorzystaniem płyt warstwowych założył mój ojciec w 2000 roku. Był on przez wiele lat na stanowiskach kierowniczych (w działach zajmujących się wznoszeniem obiektów z wykorzystaniem lekkiej obudowy) w METALPLAST Oborniki – pierwszym i największym w Polsce. W wyniku transformacji i zmian jakie zaczęły następować w METALPLAST zdecydował w 2000 roku o przejściu na własną działalność gospodarczą. W 2002 roku po zakończeniu studiów wspólnie postanowiliśmy abym dołączył do firmy, aby wspólnie rozwijać ten projekt.
Jakie były początki podjęcia i prowadzenia przez Pana własnej firmy?
Początki prawie każdej firmy która startuje praktycznie od „0” są trudne i ciężkie. Niewątpliwie w naszym przypadku bardzo dużym wkładem i wartością było doświadczenie mojego ojca i nauka jaką mi przekazywał jak się poruszać na tym trudnym rynku. Przez te ponad 20 lat przechodziliśmy przez różne koncepcje i kierunki rozwoju starając się wyciągać jak najwięcej wniosków na przyszłość.
Dlaczego akurat w tej branży i czy był to strzał w dziesiątkę?
Branża wydała się dla mnie naturalna – od dziecka praktycznie obcowałem na co dzień z płytami warstwowymi. Zawsze budownictwo było dla mnie fascynujące, więc jako dorosła osoba „wejście” w lekkie obudowy hal było dla mnie naturalnym i chyba jedynym wyborem.
Jak powszechnie wiadomo branża budowlana jest trudnym rynkiem. Pomimo (zwłaszcza w ostatnich latach) dużego rynku i wielu inwestycji konkurencja jest bardzo duża. Niemniej praca i jej efekty sprawiają bardzo dużą satysfakcję – co pozwala stwierdzić, że był to właściwy wybór.
Dlaczego zdecydował się Pan na współpracę z firmą VIAVAC?
Poszukiwaliśmy rozwiązań które usprawnią i ułatwią proces montażu. Z roku na rok zwiększa się ilość obiektów z wykorzystaniem płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej, co automatycznie (z uwagi na ciężar elementów) wymusza użycie dźwigów do montażu. Urządzenia próżniowe VIAVAC powodują nie tylko znaczne skrócenie czasu montażu (oszczędności na pracy ludzkiej oraz sprzęcie) ale eliminują również problemy z wymogami BHP na budowach związane z transportem pionowym ciężkich elementów.