Pojedynczy czy podwójny obieg podciśnienia?
Dyrektywa CE EN 13155 wymaga dodatkowego systemu bezpieczeństwa podczas pracy podnośnika na budowie. Cel ten można osiągnąć na dwa różne sposoby:
- 1( pojedynczy) obieg podciśnienia z dodatkową ochroną przed upadkiem
- 2 ( podwójny) niezależny obieg podciśnienia
1 (pojedynczy) obieg podciśnienia
Wszystkie przyssawki są połączone w 1 obieg podciśnienia, udźwig jest sumą wszystkich połączonych przyssawek. Zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed upadkiem jest obowiązkowe przy podnośnikach próżniowych VIAVAC. Osiąga się to przez zastosowanie pasów bezpieczeństwa.
2 ( podwójny) niezależny obieg podciśnienia
Każdy podłączony do oddzielnej pary przyssawek zdolnych do utrzymywania ładunku o wadze odpowiadającej podwójnemu limitowi maksymalnego obciążenia. Jeżeli podciśnienie w pierwszym obwodzie zawiedzie, Cladboy będzie bezpiecznie trzymać ładunek poprzez drugi obwód, alarm w tym przypadku ostrzega operatora. W urządzeniu z podwójnym obiegiem podciśnienia nie ma obowiązku stosowania dodatkowych pasów bezpieczeństwa.
Zalety:
+ Nie trzeba stosować pasów przeciwupadkowych
+ Zmniejsza ilość dodatkowej obsługi podczas instalacji.
Niedogodności:
– Stosuje się podwójną ilość przyssawek potrzebnych do osiągnięcia tej samej nośności.
– Podwójna liczba komponentów próżniowych w maszynie
Nasza rada:
Płyty warstwowe.
W większości przypadków przy montażu płyt warstwowych możliwe jest zastosowanie urządzenia z pojedynczym obiegiem podciśnienia z użyciem pasów bezpieczeństwa.
Zalecamy jednak podnośniki próżniowe z podwójnym obiegiem podciśnienia , ponieważ uważamy, że jest to przyszłość.
Szkło:
Ze względu na dużą różnorodność wymiarów i pozycji montażu, często zastosowanie pasów bezpieczeństwa staje się praktycznie niemożliwe. Dlatego zawsze polecamy urządzenia z podwójnym obiegiem podciśnienia.