Hala murowana czy z płyty warstwowej? | Aktualności - VIAVAC

+48 683 843 908

Phone

Hala murowana czy z płyty warstwowej?

Tego rodzaju obiekty najczęściej mają zastosowanie w przemyśle i są wykorzystywane jako magazyny. Mogą również być potrzebne w rolnictwie. Niezależnie jednak od tego, do czego będzie służyć, hala powinna zostać wykonana z solidnych materiałów. Czy musi być to konstrukcja murowana? Otóż nie, gdyż częściej stawia się obiekty halowe z płyty warstwowej.

W poniższym artykule przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań, co pomoże w podjęciu decyzji, z jakich surowców najlepiej budować wielkopowierzchniowe magazyny przemysłowe lub rolnicze.

Obiekty murowane

Jeśli chodzi o czas budowy, te konstrukcje powstają zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy – zakładając oczywiście, że wszelkie prace przebiegają bez komplikacji. Konieczne jest tutaj dość czasochłonne układanie cegieł zgodnie ze wszystkimi wymogami oraz przyjętymi normami. Ponieważ jednak hale nie powstają wówczas z gotowych elementów, można je łatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Co więcej, w konstrukcjach murowanych mniej problematyczne jest utrzymanie stałej temperatury. W procesie budowy tego typu hali konieczne okazuje się niestety zaangażowanie większej liczby pracowników. Poza tym łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych w całość musi odbywać się przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. To bywa utrudnieniem, gdy obiekt chce się postawić jak najszybciej, by móc zacząć prowadzenie działalności.

Hale z płyt warstwowych

Do budowy tego typu obiektów używa się gotowych elementów, dzięki czemu może być ona zrealizowana nawet w ciągu kilku tygodni. Co więcej, do rozpoczęcia prac jest potrzebne znacznie mniej pozwoleń niż w przypadku konstrukcji murowanych. Inną charakterystyczną cechą powstawania hal z płyt warstwowych jest możliwość zaangażowania jedynie kilku montażystów. Do przenoszenia kolejnych elementów konstrukcji są natomiast potrzebne specjalne urządzenia, takie jak przyssawki i podnośniki. Istnieją firmy, takie jak VIAVAC, które je dostarczają. Dzięki temu transport płyt warstwowych jest szybki oraz nieskomplikowany. Poza tym taką budowę prowadzić można niezależnie od warunków atmosferycznych, a więc przez cały rok. Warto też zaznaczyć, że te elementy konstrukcyjne są bardzo trwałe, gwarantują więc długi czas eksploatacji.

Różne typy hal – porównanie

Choć hale murowane nadal cieszą się popularnością, o wiele częściej w dzisiejszych czasach buduje się je z płyt warstwowych. Okazuje się to o wiele bardziej opłacalne z punktu widzenia finansów, a także czasu trwania budowy. Co więcej, znacznie łatwiej przetransportować lekkie gotowe elementy niż cegły oraz inne materiały niezbędne do tworzenia z nich stałych konstrukcji. Poza tym do budowy obiektów murowanych niezbędne są odpowiednie warunki atmosferyczne, czego nie wymaga proces stawiania hal z płyt warstwowych. Znaczenie ma też szybkość prowadzenia tego typu prac. W tym pierwszym przypadku trwają one o wiele dłużej i wymagają zaangażowania większej liczby pracowników. Jeżeli więc osobie odpowiedzialnej za budowę zależy na błyskawicznej realizacji, warto zdecydować się na konstrukcję z gotowych elementów.

Niezależnie jednak od tego, czy buduje się halę murowaną, czy też z płyt warstwowych, ważne jest, by korzystać tylko z wysokiej jakości materiałów oraz urządzeń do ich transportowania. To wpłynie na bezpieczeństwo prac, a także na ostateczny efekt. Zarówno więc cegły, jak i płyty warstwowe oraz przyssawki czy podnośniki służące do ich przenoszenia powinny spełniać wszystkie wymagane standardy, a także być obsługiwane przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Powrót do początku