Jaka płyta warstwowa będzie odpowiednia do chłodni?
Czeka Cię remont lub budowa pomieszczenia chłodniczego? Dobór odpowiedniej płyty warstwowej na chłodnie to nie lada wyzwanie. Musi ona bowiem spełniać kilka kluczowych parametrów, takich jak właściwa izolacja termiczna, nieprzemakalność czy też sposób łączenia z główną częścią komory. Na co postawić, aby chłodnia mogła w najlepszy sposób spełniać swoją funkcję? Zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej!
Dlaczego należy umieścić płytę warstwową w chłodni?
Co jest istotne w kwestii prawidłowego funkcjonowania całej instalacji chłodniczej? Płyta warstwowa jest kluczowym elementem konstrukcyjnym chłodni, odpowiedzialnym za izolację termiczną. Jej głównym celem jest zapewnienie utrzymania niskiej temperatury wewnątrz pomieszczania, poprzez minimalizowanie przenikania ciepła z otoczenia. Działa jak bariera, która ogranicza wymianę ciepłego powietrza między wnętrzem chłodni a zewnętrzną przestrzenią.
Dzięki swojej strukturze i właściwościom izolacyjnym, odpowiednia płyta na chłodnie utrzymuje stabilne warunki chłodzenia. Jest to niezbędne, aby zapobiec nagrzewaniu się wnętrza pomieszczenia. Płyta warstwowa ogranicza również kondensację wilgoci, co jest istotne dla zachowania jakości przechowywanych produktów.
Jakiej szerokości powinny być płyty?
Przechodząc do aspektów technicznych, optymalna grubość płyty zależy od kilku czynników, takich jak temperatura pracy chłodni, czas utrzymania niskiej wartości stopni Celsjusza, rodzaj i ilość przechowywanych produktów oraz lokalne warunki klimatyczne.
W przypadku pomieszczeń, w których utrzymywana jest bardzo niska temperatura, na przykład w mroźniach przemysłowych, grubość płyty powinna być większa w celu zapewnienia lepszej izolacji termicznej. Standardowa szerokość wynosi od 100 do 200 mm lub więcej, w zależności od wymagań i specyfiki danej chłodni.
Jeżeli jednak pomieszczenie ma utrzymać wyższe temperatury, jak choćby chłodnie magazynowe czy komory chłodnicze, grubość płyty może być mniejsza. Zazwyczaj stosuje się wtedy szerokość w zakresie od 50 do 100 mm. Zapewniają one wystarczającą izolację termiczną przy umiarkowanych temperaturach. Ważne jest również uwzględnienie okresu utrzymania niskiej wartości stopni Celsjusza oraz wpływu czynników zewnętrznych – jak temperatura otoczenia i straty ciepła. Z tego powodu warto postawić na wysokiej jakości płyty na chłodnie.
Systemy kompatybilne z płytami warstwowymi
Podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaka płyta warstwowa na chłodnie będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę również rodzaj sprzętu, który będzie docelowo stosowany podczas montażu. Jednym z takich systemów jest CladBoy Compact 4Flex – nowatorskie urządzenie podnoszące z zastosowaniem próżni, stworzone przez firmę VIAVAC, które zostało zaprojektowane w celu montażu wieloprofilowych płyt warstwowych. Dzięki regulowanym i specjalnie ukształtowanym przyssawkom, maszyna sprawdzi się podczas instalacji paneli dachowych o długości do 8 metrów oraz paneli ściennych do 10 metrów, zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Specjalne kształty przyssawek na CladBoy Compact 4Flex umożliwiają montaż wszystkich rodzajów profili trapezowych. Dzięki temu można łatwo i skutecznie montować płyty warstwowe o różnych profilach, zapewniając precyzyjne dopasowanie i trwałe połączenie.
Wiesz już, jaka płyta warstwowa będzie odpowiednia na chłodnie. Jeżeli jednak wybór wciąż sprawia problem, eksperci VIAVAC podzielą się swoją wiedzą w tym zakresie i pomogą dobrać odpowiedni rodzaj produktu, dostosowany do indywidualnych potrzeb w przypadku danego pomieszczenia. Kontakt z naszą firmą możliwy jest drogą telefoniczną oraz mailową.